מהי תוכנית מחיר למשתכן ואיך היא משפיעה על המשכנתא שלכם?

29.12.2022

כל מה שאתם צריכים לדעת על התוכנית, במסגרתה מקבלים הנחה לרכישת דירה. אם יש לכם זכאות למחיר למשתכן – מומלץ לחשוב על תנאים לקבלת משכנתא מחיר למשתכן

בניסיון לשפר את מצבו העגום של שוק הדיור בישראל, אשר שורר כבר תקופה ארוכה, נקטה הממשלה במספר צעדים במהלך השנים האחרונות. המרכזי מביניהם, היה הזנקתה של תוכנית מחיר למשתכן בתקופת שר האוצר משה כחלון.

המטרה של מחיר למשתכן היא לסייע לאנשים שמתקשים לממן רכישת דירה, ובפרט לזוגות צעירים. הסיוע ניתן על ידי סבסוד מחירי הדיור בשוק החופשי ומתן הנחה משמעותית, לפעמים בגובה של מאות אלפי שקלים (ההנחה הסופית תלויה בגורמים שונים).

איך זה עובד? המדינה מוכרת קרקעות במחירים נמוכים ליזמים, אשר ניגשים למכרזים. היזם שמציע את המחיר הכי זול זוכה בקרקע, וכך גם הוא מרוויח וגם הדיירים העתידיים.

בשלב הבא של מחיר למשתכן הגרלות מתקיימות, על מנת לקבוע מי מהזכאים יקבלו את הנכס. במאמר זה נסביר למי יש זכאות למחיר למשתכן, איך מקבלים אישור להשתתף במחיר למשתכן וכיצד מקבלים בסיום תהליך מחיר למשתכן משכנתא.

מי זכאי מחיר למשתכן?

בתוכנית מחיר למשתכן זכאים להשתתף רק אנשים מסוימים, אשר נכנסים תחת הגדרה של ‘חסרי דירה או ‘משפרי דיור’ (על שתי ההגדרות נרחיב בהמשך). מעבר לזה, כדי להיות זכאים, אתם צריכים להשתייך לאחת מהאוכלוסיות הבאות:

 • זוגות נשואים (או ידועים בציבור) או כאלה שנרשמו לנישואין, אשר מנהלים משק בית משותף.
 • הורים עם לפחות ילד/ה אחד/ת מתחת לגיל 21, גם אם אתם גרושים והילד/ה לא בחזקתכם. קבוצה זו כוללת נשים בהיריון, החל מחודש חמישי.
 • רווקים, גרושים או אלמנים מעל דיל 35. אוכלוסייה זו מוגדרת בתור ‘יחידים’, וכוללת גם נשואים שבני או בנות זוגם מאושפזים במוסד או מרצים עונש מאסר, וכן פרודים שבני או בנות זוגם לא חיים בישראל.
 • יחידים (אותה קבוצה מהסעיף הקודם) בני/ות 21 ומעלה, בעלי נכות.

הרחבה לגבי זכאות לצעירים בעלי נכות. בשביל להשתתף, אחד התנאים הבאים צריך להתקיים:

 • המוסד לביטוח לאומי קבע נכות של לפחות 75%.
 • נכות בשיעור 50% מספיקה, אם קיימת זכאות לגמלת ניידות ולקצבת שירותים מיוחדים, או לתגמול חודשי לנפגעי פעולות איבה או לקצבת נכות ממשרד הביטחון.

מי נחשב לחסר דירה?

עוד לפני שנכנסים לתנאים הספציפיים יותר, חשוב להבין שלא כל מי שאין לו או לה דירה, נחשבים כחסרי דירה. אז מי כן? אנשים שבשלוש השנים האחרונות (לפחות) לפני קבלת האישור לזכאות –

 • לא היו בעלים של דירה (או של יותר משליש דירה), וגם אין להם זכויות בדירה אשר נמצאת כרגע בשלבי בנייה.
 • לא שכרו דירה בדמי מפתח (תחת חוק הגנת הצרכן).
 • לא היו זכאים לקבלת דיור בנחלה, במשק חקלאי שנמצא ביישוב קהילתי.
 • לא היו להם מעל שליש זכויות בקרקע שמיועדת למגורים, כאשר ניתן להוציא היתר בנייה למגורים.

מה הוא מעמדם של משפרי דיור?

לא רק חסרי דירה יכול לקבל אישור זכאות למחיר למשתכן, אלא גם אנשים שנחשבים בתור ‘משפרי דיור’. במקרים בהם נערכה הגרלה ראשונה עבור פרויקט במסגרת מחיר למשתכן, ושנה לאחר מכן נותרו דירות שלא נרכשו על ידי חסרי דיור, פונים לאוכלוסיית המשפרים.

כך מוגדרים משפרי דיור: אנשים שהיו בעלים של דירה (מעל שליש) בשלוש השנים האחרונות, ומתכוונים למכור אותה בתוך שנה מרגע שיקבלו טופס 4 (אישור לאכלוס) עבור הדירה החדשה.

בהגדרה נכללים גם כאלה שמחזיקים מעל לשליש מהזכויות בקרקע למגורים, בעלי זכויות על דירה בבנייה או במשק חקלאי ושוכרי דירה בדמי מפתח.

כיצד מקבלים אישור זכאות לתוכנית מחיר למשתכן?

אם אתם עומדים בתנאי זכאות למחיר למשתכן, השלב הבא הוא להוציא אישור על כך. האישור לזכאות שלכם תקף למשך שנה, כך שאם בטווח הזמן הזה לא רכשתם דירה ואתם רוצים להמשיך להשתתף בתוכנית – תצטרכו לחדש את האישור.

שלב ראשון – התחלת תהליך מקוון / פרונטלי

כל עוד לא תידרשו לצרף מסמכים לבקשה, תוכלו להגיש אותה בתהליך מקוון. בכל מקרה, משפרי דיור צריכים לגשת פרונטלית לאחת מחברות ההרשמה (‘עמידר’, ‘מילגם’ או ‘אלונים’). כך או כך, התהליך עולה 187.20 ש”ח.

רשימת המסמכים להוצאת אישור זכאות בתהליך לא מקוון:

 • תעודות זהות (מקור + צילום) עם הפרטים המעודכנים במרשם האוכלוסין.
 • אם אתם גרושים מתחת ל-10 שנים, תצרפו תעודת גירושין והסכם גירושין.
 • אם אתם חד הוריים, תצרפו תעודת גירושין, הסכם גירושין בעל תוקף של פסק דין ותצהיר על מגורים ללא ידוע בציבור.
 • אם אתם ידועים בציבור, תצרפו טופס הצהרה שנחתם בפני עורך דין. אם תציגו תעודת זוגיות מטעם “משפחה חדשה” או תעודת חיים משותפים מטעם “הויה”, תוכלו לוותר על עו”ד ולחתום בפני מנהל הסניף של חברת ההרשמה.
 • אם נקבעה לכם נכות, תצרפו אישור מטעם הביטוח הלאומי או משרד הביטחון. אם אתם נכים רתוקים (100%) נכות, תצטרפו אישור חתום מלשכת הבריאות המחוזית של משרד הבריאות.
 • אם אתם משפרי דיור, תגישו חוזה רכישה / חוזה מכירה / נסח טאבו / צו ירושה.

שלב שני – קבלת אישור זכאות למחיר למשתכן

אם תעמדו בכל הקריטריונים, יישלח אליכם בדוא”ל אישור הזכאות בתוך 10 ימי עבודה. תשמרו על מספר האישור, כי רק באמצעותו תוכלו להירשם לפרויקטים של מחיר למשתכן.

שלב שלישי – חידוש האישור (אם צריך)

כאמור, שנה לאחר קבלת האישור, תוקפו פג ויש לחדשו. תקבלו על כך תזכורת, ומאותו רגע תוכלו לחדש בתהליך מקוון ובחינם במשך 60 ימים. בסוף התקופה, אם תרצו לחדש תצטרכו לגשת פיזית לחברת ההרשמה ולשלם על התהליך.

הרשמה להגרלות מחיר למשתכן 2023

כיצד נרשמים?

הגרלות מחיר למשתכן 2022 עומדות להסתיים, אך שנה חדשה בפתח ואיתה הגרלות חדשות. להגרלת מחיר למשתכן הרשמה מקוונת ופשוטה, אשר זמינה למי שביום ההרשמה מחזיקים באישור זכאות בתוקף.

כל מה שצריך, זה להתחבר לאתר הרישום ולהקליק על “הרשמה לפרויקט”. בעמוד זה, תוכלו לצפות בכל הפרויקטים הזמינים לבחירה, כולל פרטי הדירות המוצעות למכירה במסגרתם. אם ההגרלה מתבצעת לפני שהפרויקט קיבל היתר בנייה, יוצגו נתוני התכנון של הדירות.

בסדרת ההגרלות הראשונות, תוכלו להירשם לפרויקטים בלא יותר משלושה יישובים. אם תתקיימנה סדרת הגרלות המשך, הגבלה זו תוסר.

לעיתים, ניתן לרכוש דירה במסגרת מחיר למשתכן ללא הגרלה – כאשר נותרו דירות שלא נרכשו.

בין הנרשמים נערכת הגרלה, בתוך עשרה ימים מסגירת ההרשמה, וכך נקבע התור לבחירת דירה בפרויקט. את תוצאות ההגרלה תקבלו בדוא”ל, והן גם יפורסמו באתר ההגרלות (לא עם שם, אלא עם מספר האישור האישי שלכם).

אם תירשמו למספר הגרלות ותזכו באחת מהן, שאר ההרשמות שלכם תתבטלנה אוטומטית.

מי זכאי להשתתף בהגרלה?

גם אם יש לכם אישור זכאות למחיר למשתכן, לא בטוח שאתם יכולים להירשם לכל ההגרלות. איך יודעים? על פי סדרת הזכאות שלכם. הסדרות מחולקות לפי תאריך בקשת האישור לזכאות. אם התחלתם את התהליך עד לתאריך 30.08.16 – אתם בסדרה א’; אם נרשמתם בין 01.09.16 לבין 24.09.17 – אתם בסדרה ב’; אם ביקשתם אישור זכאות לאחר מכן (החל מ-25.09.17) – אתם בסדרה ג’.

עוד כמה דברים שכדאי לדעת:

 • לגבי כל פרויקט מצוינים תנאי הזכאות, ביניהם הסדרות שיכולות להשתתף.
 • אם הצטרפתם לתוכנית בתקופת הסדרה הראשונה, אך לא השתתפתם באף הגרלה בשנת 2016, אתם למעשה משתייכים לסדרה ב’.
 • אם אתם נמצאים בסדרה ג’, כמות הפרויקטים שזמינים לכם אינה גבוהה.
 • לא זוכרים מתי נרשמתם? אתם יכולים לבדוק לאיזו סדרה אתם שייכים באישור הזכאות שנשלח אליכם, או באזור האישי באתר ההרשמה להגרלות של מחיר למשתכן.
 • למה הוחלט לחלק לסדרות? בשל הביקוש הגבוה מאוד בתחילת הדרך, אשר גרם לסגירת ההרשמה לפני המתוכנן, והשאיר דורשי דיור זכאים רבים ללא הגרלות זמינות.

האם יש אנשים אשר מקבלים עדיפות?

יש שתי אוכלוסיות, אשר מקבלות עדיפות במסגרת הגרלות מחיר למשתכן.

בני המקום: אם אתם מתגוררים בשלוש השנים האחרונות (או בארבע מתוך 10 האחרונות) בתחום הרשות שבה מתקיים פרויקט, תקבלו עדיפות בהגרלה.

נכים רתוקים: מתוך הדירות בתוכנית, אחת מכל 30 משוריינת עבור נכים רתוקים, בעלי 100% נכות שמרותקים לצמיתות לכיסא גלגלים.

כיצד משלמים על הדירה?

מימון ומשכנתא

אם תזכו בהגרלה, תוכלו לבחור דירה בפרויקט, בהתאם לסדר שנקבע בהגרלה. לאחר מכן, תחתמו על חוזה הרכישה וגם על כתב התחייבות, המציין כי תעמדו בתנאי הרכישה. זה הזמן לפנות לבנקים ולוודא כי יש לכם תנאים לקבלת משכנתא מחיר למשתכן.

כדאי לבצע את תהליך בדיקת הזכאות למשכנתא דרך Wifix, שתסייע לכם לקבל את התנאים הכי טובים ותלווה אתכם לאורך כל הדרך.

כמה דברים שחשוב לדעת:

 • בנק ישראל קבע כי חישוב גובה המשכנתא יכול להיעשות על פי מחיר שנקבע בהערכת שווי שמאית, במקום לפי מחיר הרכישה – כל עוד השווי לא עולה על 1.8 מיליון ש”ח ויש לכם הון עצמי של לפחות 100,000 ש”ח.
 • שיעור המשכנתא לרוב לא עולה על 75%, אך הבנקים רשאים להחליט בהתאם להערכת השווי, ובמקרים מסוימים עשויים להעניק למשתתפי מחיר למשתכן משכנתא 90 אחוז. כמו כן, בחלק מהמקרים ניתן לקבל משכנתא גרייס מחיר למשתכן.

דירה בפריפריה

מתכוונים לרכוש דירה בפריפריה? אתם זכאים לקבל מענק מותנה, שהוא למעשה הלוואה ללא החזר עד תום תקופת ההתחייבות, שנמשכת חמש או שבע שנים.

גובה המענק:

במסלול מחיר למשתכן – 40,000 ₪ או 60,000 ₪, בהתאם ליישוב.

במסלול מחיר מופחת – 40,000 ₪.

במסלול מחיר מטרה – 40,000 ₪.

את המענק תקבלו מהבנקים, כאשר תיקחו משכנתא לרכישת הדירה בפריפריה.

יתרונות וחסרונות של מחיר למשתכן

מטרת התוכנית הייתה ללא ספק חיובית, אבל בפועל הצלחתה מוגבלת, נכון להיום. בשביל להבין עד כמה תוכנית מחיר למשתכן משפרת את מצב השוק, בואו נביט על היתרונות והחסרונות שלה.

יתרונות:

 • הנחה משמעותית ברכישת דירה – המחירים בשוק הדיור רק הולכים ומטפסים, כך שחיסכון של מאות אלפי שקלים מאפשר לרבים שלא היו יכולים בדרך אחרת, לרכוש דירה.
 • הטבות במשכנתא – במסגרת התוכנית, אפשר לקבל משכנתא נוחה גם עם הון עצמי יחסית נמוך, לפעמים אפילו נמוך מאוד.

חסרונות:

 • מחסור במידע – למרות שכל הפרטים אמורים להופיע, באופן מסודר, באתר התוכנית, בפועל הרבה מהם לא ברורים. במצב כזה, אנשים רבים לא מצליחים להבין באיזו דירה זכו, מה המאפיינים שלה וכו’. כמו כן, קשה לדעת כמה זמן יימשך הפרויקט, ומתי בדיוק תוכלו להיכנס לדירה, וזה עלול להכביד עליכם מבחינה כלכלית.
 • איסור מכירה – אם אתם זוכים בדירה, עליכם להתחייב לא למכור אותה במשך חמש שנים. בינתיים, ערך הדירה יורד.
 • חוסר סדר – חברה אחת מפקחת על התוכנית עולה, ומתקשה לעמוד בעומס. כתוצאה מכך, רבים לא עומדים בתנאי המכרז.