למה אתם צריכים יועץ משכנתאות?

29.12.2022

ייעוץ משכנתאות יכול לעזור לכם לקבל החלטות נכונות, לחסוך זמן וחשוב מכך – לחסוך כסף. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על יועץ משכנתאות

לקיחת משכנתא היא פעולה שצריך לעשות בכובד ראש, תוך התייחסות לשיקולים רבים. זוהי לא רק ההתחייבות הכספית הגדולה ביותר שמרבית האנשים לוקחים על עצמם לאורך החיים, אלא גם התחייבות ארוכת טווח (לפעמים מאוד), ולכן משפיעה על הלווים לאורך שנים רבות ותקופות שונות בחייהם.

עם זאת, קשה עד בלתי אפשרי לחמוק מלקיחת משכנתא, שכן במציאות הנוכחית זו הדרך היחידה לממן דירה, כמעט עבור כולם.

כדי להתגבר על המכשולים השונים, אתם צריכים לקבל עזרה מגורם מקצועי ומנוסה. יועץ משכנתאות יכול להציג בפניכם אפשרויות שונות, להתאים את המשכנתא לצרכים שלכם ולעזור לכם לחסוך כסף.

מה עושה יועץ המשכנתאות?

ייעוץ משכנתאות הוא מושג קצת עמום, שכן עולם המשכנתאות מסועף ומורכב.

מה בדיוק עושה יועץ משכנתאות וכיצד הוא יכול לעזור לכם? בואו נחלק את תפקידיו השונים לנושאים:

יועץ משכנתאות יכול להיות איש או אישה שפועלים כעצמאיים, יועץ/ת מטעם בנק למשכנתאות או יועץ/ץ מטעמה של חברת ייעוץ משכנתאות פרטית, כמו Wifix. כך או כך, יועץ משכנתאות צריך להבין בכמות גדולה של נושאים, להיות מודע לשינויים במשק ולדעת לפעול ביעילות מול המלווים השונים.

היכרות עם עולם ההשקעות מצריכה הרבה ידע וניסיון, וכך גם היכולת להתאים לכל לווה תמהיל משכנתא מתאים ומשתלם.

בין השאר, יועץ משכנתאות אחראי על התחומים הבאים:

  • השגת התנאים הטובים ביותר, לרבות הרכבת ריבית כוללת נמוכה ככל הניתן. האפשרויות רבות, ומיקסום התנאים תלוי ישירות במיומנות של היועצים.
  • בחינת הצעות שונות מגורמים שונים, וייעוץ שיעזור לכם להבין איזו מהן הכי טובה עבורכם. חשוב שתרגישו בנוח עם היועץ, תשתפו אותו בצרכים שלכם ותתנו לו את הכלים לעזור לכם.
  • עבודה עקבית ומאומצת מול הבנקים, ניהול משא ומתן יעיל והתעסקות עם מסמכים וביורוקרטיה. זה אולי החלק המעצבן ביותר בלקיחת משכנתא, ויועצים יכולים להקל עליו.
  • ליווי צמוד לאורך התהליך כולו, כולל אפשרות לליווי נוסף לאחר קבלת המשכנתא ולאורך תקופת ההחזר. ייתכן שלאורך הדרך תצטרכו למחזר את המשכנתא, או לפחות תרצו לבחון את האפשרות.

למה לא יועץ משכנתאות מטעם הבנק?

אם אתם רוצים לבחור יועץ משכנתאות שיסייע לכם, תחילה אתם צריכים להחליט: בנקאי או חיצוני?

  • יועץ מטעם הבנק – כל בנק ממנו אתם לוקחים משכנתא יציע לכם את שירותיו של יועץ. הוא או היא עשויים להיות מנוסים, מקצועיים ובעלי ידע רב, אבל אפילו אם יש להם כוונות טובות מאוד, בסופו של דבר העדיפות הראשונה שלהם היא לשרת את המעסיק שלהם – וזה לא אתם, אלא הבנק.
  • יועץ חיצוני – יועץ שאינו מועסק על ידי הבנק, ולכן יכול להביט קודם כל על הצרכים שלכם.

על פניו, העדפת יועץ משכנתאות חיצוני אמורה להיות מובנת מאליה, אך בפועל רבים פונים דווקא ליועץ בנקאי. יועצים אלה יותר נגישים, כי הם מוצעים לכם אפילו מבלי שתבקשו, ומנגד יועצים פרטיים צריך לחפש, ולבחור מבין שלל אפשרויות בשוק לא מסודר.

למרות זאת, מומלץ מאוד להשקיע מעט מאמץ ולבחור יועץ משכנתאות או חברת ייעוץ משכנתאות חיצונית. אתם צריכים יועץ שייצג אתכם, ולא את הגוף שמלווה לכם ומעוניין למקסם רווחים על חשבונכם.

למה כדאי לקחת יועץ משכנתאות חיצוני?

יועץ חיצוני פועל בהתאם לאינטרסים שלכם, לא רק כאשר מגיעים לרגע בחירת המשכנתא, אלא עוד הרבה לפני זה. תחשבו על זה, יועץ בנקאי למעשה מכיר רק את התנאים, הריביות והמסלולים שמציע הבנק שלו, ורק אותם הוא יציע לכם.

כבר בתחילת הדרך, היתרון של ייעוץ משכנתאות חיצוני בולט: כל עולם המשכנתאות פתוח בפני יועצים כאלה, ומתוקף זה גם בפניכם. לא רק משכנתאות של בנק מסוים, אלא כל משכנתא שמשווקת בשוק או שניתן להתאים אישית זמינה עבורכם.

גם בשלב המו”מ, אין ספק שיועץ חיצוני שפועל לטובתכם עדיף בהרבה. יש לו כוח קנייה ומיקוח מול הבנקים, במיוחד אם יש לו מוניטין טוב, ולכן סיכוי גבוה במיוחד להתמקח על משכנתא מצוינת.

בשלב האחרון, יועץ משכנתאות שמנותק מהבנק יעזור לכם לקבל החלטה מושכלת יותר, שתועיל לכם הרבה יותר גם בעת לקיחת המשכנתא וגם עם מבט לעבר העתיד הנראה לעין. הוא לוקח הכל בחשבון, מציג בפניכם את האפשרויות השונות ומציג את עמדתו לגבי כל אחת מהן.

איך בוחרים יועץ משכנתא?

קודם כל, תמיד ישנה האפשרות שתשמעו על יועץ משכנתאות מומלץ מפי חבר/ה, בן/ת משפחה או עמית/ה בעבודה. זה אולי נשמע לא מאוד יעיל, אבל אי אפשר להתעלם מהמשמעות של מוניטין, ושל עדויות מצד אנשים שאתם סומכים עליהם, שחוו תהליכים ואתגרים דומים.

כמובן שכדאי להסתמך גם על מדדי איכות נוספים פרט להמלצות, בעיקר אם אתם לא מצליחים לקבל שמות מהסביבה שלכם. נניח שאתם מקבלים יותר מדי המלצות – איך תבחרו ביניהן?

גם אם אתם שומעים רק על יועץ משכנתאות אחד, שמומלץ בחום רב, האם אתם יכולים לבחור בו בלב שלם, ולהפקיד בידיו חלק משמעותי מהעתיד הכלכלי שלכם? התשובה לכך תלויה בשיחה עם היועץ, היכרות איתו והתוודעות לניסיון ולהכשרות שלו בתחום.

בניגוד למדינות אחרות, כמו ארצות הברית או מדינות באירופה, בישראל ייעוץ משכנתאות הוא תחום עיסוק הרבה פחות מוסדר. לכן, מלבד שמועות, המלצות ברשתות החברתיות ושיחות בארבע עיניים עם יועצים שונים, אין ממש דרך ברורה ופשוטה לבחור יועץ משכנתאות שיעזור לכם לקחת משכנתא.

וזה מביא אותנו לשאלה הבאה:

האם יש פיקוח על יועצי משכנתאות?

במילה אחת, התשובה היא לא. למרבה הצער, התחום כל כך פרוץ בארץ, שלמעשה כל אחד או אחת יכולים להחליט שהם יועצים, לשווק את עצמם ולספק את השירות לאנשים.

לעומת מדינות אחרות, בהן דרושות הכשרות והסמכות ספציפיות כדי לשמש בתור יועץ משכנתאות פרטי, בישראל אין שום תנאי מוקדם לעיסוק בתפקיד או שום פיקוח אמר. זה אומר שהכללים לא ברורים, ואפילו אנשים בעלי עבר פלילי (למשל, עבירות פיננסיות) יכולים להציג את עצמם ולפעול כיועצים, מבלי שאף אחד ירים דגל אדום או יעצור אותם.

זה אומר שבחירת יועץ משכנתאות מסובכת מאוד, עד כמה שאתם סומכים על עצמכם, בכל הנוגע לקריאת אנשים וקבלת רושם מהיר ונכון לגביהם, יכול להיות ששיחה אחת או שתיים עם יועץ משכנתאות תוביל אתכם למסקנות הלא נכונות, ומי יודע?
אתם עלולים ליפול לידיהם של אנשים שלא יכולים באמת לסייע לכם, או גרוע מזה – אנשים לא אמינים.

בניסיון לשפר את המצב בתחום, הוקמה ב-2016 התאחדות יועצי המשכנתאות. החברים בה עושים מאמצים לפקח על ייעוץ משכנתאות בארץ ולסייע לקהל הרחב. ההתאחדות גם מספקת כלים מקצועיים ליועצים, על מנת לוודא שהם מעניקים שירות מועיל ברמה גבוהה.

למה אתם צריכים לבחור ב-WiFix?

החשיבות של יועץ משכנתאות חיצוני, שמציב את האינטרסים שלכם בעדיפות עליונה בכל רגע נתון, ברורה. אצלנו בוויפיקס תמצאו מערך של יועצים מומחים ובעלי ניסיון רב, שייאבקו להשיג לכם את ההצעות הטובות ביותר וילוו אתכם עד לקבלת משכנתא משתלמת, אבל זה ממש לא הכל.

היתרון הכי גדול של Wifix הוא האלגוריתם המתקדם והייחודי, שיודע לחשב את כל הפרמטרים ולהרכיב תמהיל משכנתא שמתאים לכם, לצרכים ולהעדפות שלכם.

כוח הקנייה שלנו יאפשר לכם להשיג תנאים שלא תקבלו בשום מקום אחר, והסיוע שלנו לא יסתיים לאחר קבלת המשכנתא. תוכלו לפנות אל יועץ משכנתא שלנו בכל רגע נתון, על מנת לבדוק אפשרות של מיחזור משכנתא.